DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Dotazy a odpovědi

Vítejte na stránce zzvj-instruktor-jezdectvi.wbs.cz v sekci Dotazy a odpovědi

 

Zde je místo pro Vaše dotazy ohledně ZZVJ a Instruktora jezdectví, které můžete zasílat na email: Lindadolezelova@seznam.cz

Na všechny dotazy se budu snažit odpovědět co nejdříve a všechny zde budou uvedeny. Děkuji.

 

Nejčastější dotazy:

Jak získat licenci jezdce?

Každý, kdo má zájem startovat na jezdeckých závodech v ČR, musí být držitelem jezdecké licence. Předpokladem obdržení této licence je absolvování základních zkoušek výkonnosti jezdců (ZZVJ). Po jejich složení jezdec obdrží jezdeckou licenci na oblastním pracovišti ČJF. ZZVJ lze složit buď jako všeobecnou zkoušku (společně pro skoky, drezuru, všestrannost a vytrvalost) nebo zvlášť pro ostatní discipliny (samostatně pro pony, spřežení, reining).

 

Na kolik vyjde ZZVJ?

Licence vyjde podle místa konání zkoušek (na určitých místech se mírně liší) na cca 1000kč. Dále je potřeba počítat s výdaji na Garanta (Instruktor ČJF, nebo trenér ČJF), který musí být po celou dobu konání zkoušek svého svěřence přitomný a cena je cca 500-1000kč, dále vám výdaje vzrostou s převozem vlastního koně, či za zapůjčení koně na místě. 

 

Na kolik vyjde opravné ZZVJ?

Ať už opakujete teoretickou část, nebo praktickou, platí se stále ta částka, jako při prvním pokusu, dle místa konání zkoušek.

 

Rozděluje se nějak ZZVJ?

Druh ZZVJ se odvíjí podle toho, jakému jezdeckému sportu se věnujete. Jedná-li se o skoky, drezuru, všestrannost nebo vytrvalost, skládáte všeobecnou ZZVJ. Jednou z podmínek je dosažení 12 let věku. Věnujete-li se reiningu nebo jízdě spřežení, skládáte zkoušky specializované. Specializované se nověji mohou skládat i drezurní a vytrvalostní ZZVJ. Pro děti na pony jsou oddělené zkoušky a je možno je absolvovat od věku 8 let. Všeobecná ZZVJ se skládá z části praktické a teoretické.

 

Je zapotřebí, aby byl garant přítomen po celou dobu zkoušek a kdo je to vlastně garant?

Ano Garant musí být přítomen po celou dobu konání zkoušek. Garant je licentovaný trenér jezdectví, nebo instuktor s platnou licencí.

 

Kolik jste platili garantovi za dohled na ZZVJ?

Garant si většinou účtuje za ZZVJ v den zkoušek 500-1000kč. Pokud je dojezd někde v okolí, bývá v tom zahrnuta i cesta. Pokud je garant z větší dálky proplácí se mu i cesta. Garant by měl být přítomen i u přípravy jezdce, tedy počítejte ještě s platbou za tréninky podle sazby garanta.

 

Musím jezdit za nějaký jezdecký klub, když chci absolvovat ZZVJ?

Ano. Jezdecký klub musí být registrovaný pod ČJF a vy musíte mít zaplacený registrační poplatek u ČJF.

 

Musí být kůň na kterém budu absolvovat ZZVJ registrovaný u ČJF jako je tomu na hobby parkury?

Ne, kůň pro ZZVJ nemusí být registrovaný u ČJF. 

 

Co vše musím splňovat, abych mohla skládat ZZVJ?

Jezdec musí být registrovaný v jezdeckém klubu, musí mít zaplacený ČJF poplatek na daný rok, musí mít garanta a svého, nebo zapůjčeného a hlavně vhodného koně.

 

Otázky při testu se vyplňují na A, B, C?

Ano.

 

Co obsahuje část praktická a část teoretická?

Část praktická obsahuje:

- vodění a předvádění koně
- drezurní úlohy - jedná se o národní úlohu Z1, pro ZZVJ - Drezurní je úloha 
specializovaná
- překonání parkuru ve výšce 70 - 90 cm s 1 distancí, 1 kombinací, přechodem do klusu a skákání kavalet z klusu

části teoretické pak "uchazeč musí prokázat základní teoretické znalosti z:
- anatomie a fyziologie koně
- napájení, krmení, ošetřování a kování
- úrazy a nemoci koní
- základní zdravotní ošetření
- ústroj jezdců, postroj koní
- bezpečnost jezdce a základní první pomoc
- disciplíny jezdeckého sportu
- základní znalost pravidel" (citováno z dokumentu ČJF: Vzdělávání v ČJF, o.s.)

 

Jak dlouho trvá teoretická a praktická příprava na ZZVJ?

Záleží na více okolnostech a to jak na věku jezdce, jeho odhodlání, možnostech pravidelných tréninků, také talentu, velmi záleží na vhodném koni, dále může oddálit připravenost jezdce špatné vedením v začátku výcviku bez trenéra a podobně. Při dobrém vedení a pravidelném ježdění se jedinec může dopracovat k ZZVJ za 2-3 roky. Samosebou budou talentovanější jedinci schopni složit ZZVJ i do dvou let, ale v tomto základním výcviku není kam spěchat a raději déle zůstaneme u základu a budeme ho budovat co nejdokonalejší a potom bude ZZVJ pro jezdce hračka. Méně talentovaným jezdcům může příprava na ZZVJ trvat i 5-7let. Dle mého názoru by jedinec, který se tomuto sportu chce aktivně věnovat, měl trénovat min. 3-4krát týdně a střídat více koní. Teoretická část by měla být základem vědomostí jezdce, který se právě chystá na ZZVJ. Tedy všechny otázky by jezdec již měl znát ze své praxe a doučit se například pouze aktuální pravidla soutěží. Co se týká chovu koní, ustájení, reprodukce, krmení, jízdárenské povely, chody atd. atd. s tím vším by se jezdec za tu dobu po kterou je u koní měl již setkat a mít tedy již vše zažité z praxe. Při správném přístupu k začátečníkovi, ho dokážeme od samých začátků připravovat jak prakticky tak i teoreticky.

 

Může mi licence propadnout, pokud jsem sice složila ZZVJ, ale nebudu jí nadále prodlužovat a nebudu platit členské příspěvky?

Složením ZZVJ se stáváte majitelkou licence, která vám zůstane navždy. Pouze v daném roce, kdy nemáte zaplaceno nemůžete startovat, ale licenci jakmile člověk jednou složí tak jí má již napořád. Vznikly fámy o tom, že když jezdec neprodlouží jezdeckou licenci více jak 5let, tak mu propadne. Toto je nesmysl. Jezdecká licence zůstane všem jejich vlastníkům napořád. Ale pozor, funkcionáři tedy trenéři, instruktorové atd... mají povinnost min co 5let prodlužovat svoji licenci. Pokud tak neučiní, pak jim jejich například Instruktorská licence či trenérská licence, nebo obojí propadne a zůstane jim pouze ta jezdecká.

 

Jak vyřídím licenci pro svého koně?

Stačí si stáhnout na webu ČJF (sekce Formuláře) žádost o licenci koně, vyplnit ji, přiložit kopii „Osvědčení o původu koně" a zaslat či odnést ji příslušnému oblastnímu sekretáři ČJF. Kontakt na toho svého najdete opět na webu ČJF v sekci Kontakty. Podmínkou je věk koně nad čtyři roky, jeho registrace na Ústřední evidenci koní a zaplacení registračního poplatku. Poté dostanete licenční štítek (samolepku), kterou nalepíte do Průkazu koně. Prodloužení licence na další rok pak opět probíhá na základě žádosti a zaplacení poplatku.

 

Abych mohla závodit stačí mi splnit ZZVJ, nebo k tomu ještě něco potřebuji?

Aby jste mohla soutěžit na oficiálních závodech, musíte mít platnou jezdeckou licenci pro sebe i pro koně a subjekt, za který můžete startovat. Subjekt, to je oddíl/klub, registrovaný Českou jezdeckou federací a zastřešující své členy. Musí se jednat buďto o občanské sdružení - nově o spolek, nebo o právnickou osobu, která má co do činění s jezdectvím či chovem koní. Tedy pokud jste vedená pod registrovaným subjektem - jezdeckým klubem, máte zaplacené členství ČJF na daný rok, máte prodlouženou, nebo nově vyřízenou licenci pro sebe a svého koně pak již můžete startovat na oficiálních závodech.

 

Co vše potřebuje jezdec, aby mohl začít s hobby závody?

Hobby soutěží se mohou účastnit jezdci bez licence. To ale neznamená, že může na hobby závody každý jezdec. Jezdec musí být členem jezdeckého klubu, který je zaregistrovaný pod ČJF (Česká jezdecké federace). ČJF je organizace, která zastřešuje jezdecký sport v České republice (discipliny skoky, drezura, všestrannost, spřežení, voltiž, reining, vytrvalost a parajezdectví). ČJF je členem Mezinárodní jezdecké federace (FEI) a Českého olympijského výboru (ČOV). Po té, co se jezdec přihlásí do jezdeckého klubu v jeho okolí, zaplatí poplatek 100kč, který náleží ČJF. Uhrazením poplatku se stává jezdec členem ČJF a má oprávnění startovat na hobby závodech dle svých schopností. Pokud jezdec za daný oddíl jezdí tak o výcviku a výjezdu na hobby závody či později na oficiální závody vždy rozhoduje trenér. Je zde varianta, že jezdec má svého koně buď ustájeného ve stáji pod kterou je registrovaný u ČJF a kterou reprezentuje. Může mít pak buď svého trenéra, nebo jezdí po závodech samostatně. Další variantou je, když má jezdec svého koně ustájeného doma, kde má registrované pouze hospodářství a potřebuje jezdecký klub, aby mohl zaplatit ČJF poplatek a tím splňovat kritéria pro výjezd na hobby závody. V tomto případě se jezdec domluví s jezdeckým oddílem, který je v jeho blízkosti a zaregistruje se pod ním, uhradí poplatek a jezdí si po hobby závodech samostatně. Jezdec by měl ze slušnosti klubu, za který jezdí dát vždy vědět kam se chystá na závody a zdělit pak výsledky případného umístění.

 

Od roku 2017 se spustil nový Jezdecký Informační Systém (JIS) - Hobby závody i ZZVJ

více info viz odkaz:

http://www.cjf.cz/organizace/jis/

 

Pro hobby závody musí být koně registrovaní v JIS a doprovázeni průkazem koně, v souladu s § 23 odst. 4 zákona č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon).

 

Dále musí být v průkazu uvedeno, že:

a) kůň byl vakcinován dle vakcinačního schématu udaného výrobcem vakcíny a je v imunitě proti influenze (chřipce koní).

Poslední vakcinace byla provedena nejpozději 7 dní před konáním svodu

b) kůň od 24 měsíců stáří byl laboratorně vyšetřen s negativním výsledkem na infekční anemii; vyšetření nesmí být starší 24 měsíců (nově půl roku)!!!!!!

 

Co bych měl vědět, když chci uspořádat hobby závody?

Tyto soutěže, i když je vyhodnocováno pořadí jezdců a mohou být i udíleny ceny, nemohou být nikdy a za žádných okolností považovány za kvalifikační soutěže, a neslouží k vyhodnocování kariéry koní. Konat se mohou v rámci zcela samostatných hobby závodů složených pouze z hobby soutěží jako samostatné sportovní akce ČJF, ale také kdykoliv v průběhu národních závodů. Zatímco při samostatných akcích platí, že jezdci mohou startovat i v běžném čistém a nepoškozeném tréninkovém úboru (jezdecká obuv vždy dle pravidel jezdeckého sportu (PJS), tříbodová ochranná přilba je povinná pro všechny účastníky kdykoliv sedí na koni a použití ochranné vesty v souladu s PJS), při národních závodech musí být ústroj jezdců vždy dle PJS.

Další odlišnosti se týkají funkcionářů závodů. Těm není jejich výkon funkce započítáván do požadované praxe, určené pro vzdělávání. Náhrady těmto funkcionářům nemusí být dle PJS (jejich výše může být stanovena vzájemnou dohodou mezi funkcionářem a pořadatelem).

 

Povinné funkce jsou: hlavní rozhodčí (s min. kvalifikací rozhodčí dané disciplíny), rozhodčí (s min. kvalifikací cvičitel), stavitel parkuru (dle soutěží PJS) a

dozor na opracovišti (s min. kvalifikací cvičitel).

Funkce hlavního rozhodčího a stavitele však lze kumulovat, což znamená, že oficiální funkcionáře mohou tvořit tři osoby.

Při hobby soutěžích konaných během národních závodů však musí být stanoveni funkcionáři dle PJS.

Nadále platí, že schvalování všech hobby závodů a soutěží přísluší danému OV ČJF stejně jako u klasických národních závodů.

Všechny hobby akce se musí řádně oznámit.

O jejich konání informuje pořádající subjekt ČJF v termínu podle PJS a

zasláním jejich rozpisu s uvedením zodpovědné osoby za celou akci. ČJF zvolil tento rozsah stupňů soutěží za účelem zvýšení zájmu široké veřejnosti o veřejné akce ČJF a pozdější aktivní účast na soutěžích vyšších stupňů, aktivace sponzorů i po stránce

atraktivity sportu a zlepšení tréninků. Soutěže je možno vypisovat jako samostatné akce - závody nebo s určitými omezeními v rámci schválených závodů.

Všechny stupně pořádaných akcí musí být v souladu se sjednanými podmínkami Okresní veterinární správy pro účast koní resp. pony na těchto akcích.

Pořádající subjekt vyplní a odevzdá "Žádost o určení veterinárních podmínek pro konání svodu" nejméně měsíc před akcí. 

 

Na všech těchto akcích musí být zajištěn zdravotnický a veterinární dozor v souladu s těmito pravidly a PJS.

Na všech hobby soutěžích musí být dodržován „Kodex koně“ a nesmí docházet

k porušení zákona na ochranu zvířat.

 

Pro hobby závody platí všechna ustanovení Pravidel jezdeckého

sportu (dále jen PJS) a Veterinárních pravidel s následujícími odlišnostmi:

Minimální obtížnost, nebo min.výška či šířka překážek není stanovena.

Neplatí ustanovení o omezení startů

Maximální obtížnost soutěží nesmí nikdy přesáhnout stupeň obtížnosti ZL 1* ve skákání a obdobných stupňů v ostatních disciplínách.

 

Funkcionáři:

závody řídí minimálně jeden určený činovník s kvalifikací

(licencí rozhodčího, trenéra, cvičitele nebo stavitele parkuru/tratí)

s potřebným počtem zaškolených pomocníků pořadatele

Dozor na opracovišti musí být vždy zajištěn, a v tomto

stupni soutěží musí mít dozor nejméně licenci cvičitele.

Dle rozhodnutí OV a odpovědné osoby může být povoleno společné

opracování na kolbišti.

Jezdci nemusí být nositeli licence, koně nemusí mít vydanou licenční známku.

Úbor a postroj na opracovišti i na kolbišti

může být v souladu s PJS pro soutěže v dané disciplině nebo

běžný tréninkový úbor. Tréninkový úbor musí být čistý a nepoškozený.

Je povinné nošení tříbodové ochranné přilby pro všechny účastníky, kdykoliv sedí na koni, jezdecké obuvi a ochranné vesty v souladu s PJS.

závody mohou být uváděny v kalendáři dané oblasti pro jejich konání platí stejná schvalovací povinnost OV ČJF jako u NZ

tyto závody nemohou být nikdy považovány za kvalifikační.